Wiadomości

  1. W Maroku uruchomiono w czwartek pierwszą w Afryce linię kolejową dużych prędkości. Pociągi, które będą jeździć z prędkością do 320 kilometrów na godzinę, skrócą ponad dwukrotnie czas podróży pomiędzy Tangerem na północy kraju a Casablanką na zachodzie.
  2. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew spotkał się w środę w Pekinie z premierem ChRL Li Keqiangiem oraz szefem chińskiego parlamentu Li Zhanshu. - Chiny są skłonne pracować z Rosją, by w dalszym ciągu pogłębiać wzajemne zaufanie polityczne - powiedział premier Chin.
  3. Świat jest bogaty w zasoby na tyle, aby zapewnić wszystkim podstawowe dobra. A jednak wiele osób żyje w skandalicznym ubóstwie - powiedział papież Franciszek w środę podczas audiencji generalnej. Podkreślił, że żywność jest niszczona i wyrzucana "dla potrzeb rynku".
  4. Do poniedziałku do godz. 14 zostaje zawieszony strajk związkowców PLL LOT, który trwał od ubiegłego czwartku - poinformowali w sobotę nad ranem przedstawiciele zarządu spółki oraz związkowców. Strony spotkają się w poniedziałek o godz. 8 w celu kontynuowania negocjacji.
  5. Widziałam, że był trochę zmieszany, przerażony - mówi o prezesie PLL LOT Rafale Milczarskim zwolniona szefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego w spółce Monika Żelazik, relacjonując chwilę, gdy przed nim uklękła. Spór związkowców z prezesem LOT stał się wojną personalną, której celem jest dymisja Milczarskiego. Ten jednak rezygnować nie zamierza i podkreśla, że stoją za nim dobre wyniki finansowe firmy. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.