Wiadomości

  1. - Skrajna, faszyzująca prawica została wpuszczona do życia publicznego, bo kiedy oni są w życiu publicznym, wtedy można nimi zarządzać. Dzięki temu, że się pojawili, PiS już nie jest bardzo daleko na prawo, tylko jest partią centrową, bo po prawej stronie są narodowcy. Teraz można dawać wybór: albo oni, albo - może lepiej - my? - mówi Mikołaj Grynberg, pisarz i fotograf, w wywiadzie dla Magazynu TVN24.
  2. Program antywirusowy rosyjskiej firmy Kaspersky Lab, który trafił za darmo do ponad dwóch milionów klientów banku Barclays, może być wykorzystywany przez rząd Rosji jako narzędzie do zbierania informacji - podejrzewa brytyjski wywiad GCHQ. W niedzielę poinformował o tym "Financial Times".
  3. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało do Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny opinię dotyczącą zgodności projektowanej ustawy ograniczającej handel w niedzielę z unijnymi przepisami. Z dokumentu wynika, że tak skonstruowane przepisy wymagałyby notyfikacji w Komisji Europejskiej. A to oznacza, że nie będą mogły one obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.
  4. Na zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe budżet państwa może zyskać w przyszłym roku ponad 5 miliardów złotych – wyliczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zaprojektowało nowe przepisy. Zdaniem ekspertów związanych z organizacjami przedsiębiorców, reforma może doprowadzić do wzrostu nierówności wypłacanych świadczeń. - Nasili się presja na podwyższenie niskich emerytur i rent. Efektem będzie dalsze zwiększenie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
  5. W ostatnim kwartale 2017 roku banki planują zaostrzyć politykę kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podobne ruchy planowane są odnośnie do kredytów konsumenckich. Odetchnąć mogą osoby, które pod koniec roku zamierzają ubiegać się o kredyt na mieszkanie. W tym przypadku, banki nie zamierzają zmieniać swojej polityki.