Wiadomości

  1. Chiny i Unia Europejska powinny współpracować w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. Ale to nie może być projekt w jedną stronę - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Państwie Środka.
  2. Rekordowa liczba ponad 2,2 miliona osób urodzonych w Portugalii mieszka poza granicami kraju. To ponad 20 procent ludności. Tylko w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat wyjechało z niego ponad 200 tysięcy obywateli.
  3. Chiny zapewniły w czwartek, że nie łamią sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które znacznie ograniczają dostawy ropy naftowej do Korei Północnej. Kilka dni temu południowokoreańska gazeta oskarżyła Pekin o dostarczanie ropy naftowej dla Pjongjangu.
  4. Republikanie z obu izb Kongresu USA przedstawili w piątek wspólny projekt największej od 30 lat reformy systemu podatkowego, który między innymi przewiduje znaczną redukcję podatku korporacyjnego i ulgi podatkowe dla najbogatszych. Projekt ma już zapewnione wystarczające poparcie dla uchwalenia.
  5. Agencja Fitch potwierdziła w piątek długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - podano w komunikacie. Perspektywa ratingu jest stabilna. Agencja obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych do 1,8 proc. PKB z 2,6 proc. PKB na 2017 rok.